Kredyt dla firmy – zalety i warunki

Potrzeby przedsiębiorstw są nieco inne od potrzeb osób prywatnych, toteż banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, a właściwie firm, stworzyły specjalnie „kredyty dla firm”. Oczywiście możemy je jeszcze podzieli na kilka podpunktów, a mowa tu o przedsiębiorstwach, które dopiero co zaczynają swoją działalność gospodarczą, czy też firmach, które na rynku działają dobre kilka lat.

Owe kredyty możemy zaciągać na hipotekę, sprzęty potrzebne do pracy czy samochody. Warto dodać, że kredyty dla firm mają naprawdę sporo zalet. Jedną z dobrych stron owego kredytu jest niskie oprocentowanie. Bo jak wiemy spłata tak wysokich kwot jest rozłożona na wiele lat. Co także jest wielkim plusem dla zakładów pracy.

Jednak jest jeszcze ważna rzecz, która z pewnością przekona nie jednego właściciela firmy, a jest to szybkość rozpatrzenia wniosku kredytowego. Wiadomo, że każdy dzień bez pracy, produkcji to dzień stracony i dzień „na minusie”, toteż banki rozpatrują te wnioski w iście ekspresowym tempie. Należałoby wspomnieć, że większości banków podchodzi do każdego przedsiębiorstwa indywidualnie, gdyż jak wiemy w grę wchodzą ogromne kwoty, wobec tego oferty są bardzo kuszące.

Niestety jednak, banki bardzo ostrożnie przyznają firmom kredyty. Kryteria oceny zdolności kredytowej firmy nieco różną się od kryteriów oceny zdolności kredytowej osób które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kredyt dla firmy to wyższe ryzyko. I dlatego też nowa firma praktycznie nie ma szans na otrzymanie chociażby niewielkiego kredytu obrotowego w banku a zwłaszcza jeśli ma to być kredyt niezabezpieczony na hipotece lub zastawem na rzeczy ruchomej. Większość banków skłania się ku kredytowaniu firm o co najmniej rocznej obecności na rynku.